Pakistandaki projelerimiz

by admin
4 yıl ago
1289 Views

Hepinizi Allahın selamıyla selamlıyorum. Selamün Aleyküm.

Ayriyeten

Saint-josse Belediye başkanı ve Belçika Federal milletvekili Emir kır beye,

Scharbeek de Belediye başkan yardımcısı ve Brüksel bölgesi olan Sadık Köksal beye ve genç Belediye başkan yardımcısı olan kardeşimiz, Mehmet bilge beye, Schaerbeek belediyenin meclis üyesim, Mustafa Ulusoy Anderlecht meclis üyesi ve son olarak Brüksel bölgesi milletvekili Hasan Koyuncu bu salonu bize tahsiz ederek bu kahvaltının düzenlemesine büyük katkıda bulundu.

Basın mensublarına bizleri kırmadan davetimize katıldıkları için hepisine ayrı ayrı teşekürlerimi sunarım.
Tabi burda siz hayırsever dostlara da katılımınız dan dolayı rabbim sizlerden razı olsun.

Belçika İHH Gönüllülerimize programasyona katkısı olan her birinden rabbim razı olsun.

Burda bizi destekleyen tüm lokanta ve maza sahiblerine de teşekürlerimi sunarım.

Belcika İHH uluslararası İnsani Yardım Teşkilatı pakistanda 400 katarakt ameliyati gerçeklestirecektir. Uluslar Arası İnsani Yardım Teşkilatı İHH Pakistanda ki partenerimizle birlikte katarakt Amaliyatını gercekleştireçeğiz.

Belcika İHH başkanı Ali Koç yaptığı açıklamada :

‘ katarakt hastalığının tedavisinin önemine vurgu yapıyoruz. Belçika İHH olarak önumuzdeki yıl Asya ve afrikanın birçok yerinde katarakt ameliyat projelerimizi gerceklestireceğiz, maddi ve teknik olarak imkanları olmayan kardeşlerimizin gören gözleri olacagız inşallah’.

“Siz görürseniz onlarda görür siz görürseniz onlarda görecek! ” Sloganı ile 2005 yılında Afrikada başlatılan katarakt çalışmaları artık dünyaya açılıyor. Ülkemizde genellikle yaşlılarda görünen ve tedavi edilemediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı, Dünya genelinde yaşlılık yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa mağruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görünüyor. Teknik ve maddi imkansızlar nedeni ile milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yeteniğini kaybediyor ve yaşamanı başkalarına bağımlı bir şekilde sürdürmek mecburiyetinde kalmaktadırlar.
20 yılda afrikadakı Belçika İHH’nın çalışmaları vesilesiyle 30bin kişinin yeniden görmesine vesile olduk.

“İyilik herzaman, hergün” sloganıyla yola devam eden Belçika İHH, şimdi çalışmalarını dünyanın dört bi yanına yayıyor. Pakistan göz hastanesi sağlık hizmetlerini yetersiz kaldığı toprakların büyük bir kısmı dağlık araziden oluşmaktadır. Pakistan katarakt hastası azımsanmayacak durumda. Yetersiz beslenmeden dolayı katarakt, hızla oluşumakta ve yayılmaktadır. Bu ülkede oldukça fazla sağlık eksikliği hissediliyor.

Belçika İHH olarak 2020 yılının ocak ayında pakistanlı 400 vatandaşı katarakt ameliyeti gerçekleştirmeyi planlıyoruz inşaAllah. Maddi ve teknik imkansızlar nedeni ile ameliyat olamayan binlerce hasta için umut olan kurumumuz uzman doktorlar tarafından katarakt ameliyatını gerçekleştireceğiz.

Bunun yanında Pakistanda 300’a yakın su kuyusu açılışını gerçekleştirdik ve mazlum mağdurlara, gıda, kırtasiye yardımları dağıtımını gerçekleştirceğiz.

Geçmişte sel felaketinde yardımda bulunduk ve daima pakistanlı mazlum ve mağdurlara yardımda bulunacağız.